Okuninka, Jezioro Białe, Włodawa, Chełm Włodawa, Chełm, Okuninka, Jezioro Białe
Jezioro Białe -> II Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Nowy Tydzień Chełmski

Okuninka / Jezioro Białe

OGŁOSZENIA
AGD I RTV
AUTO MOTO
DOM I OGRÓD
GSM
NIERUCHOMOŚCI
PRACA
ROLNICTWO
USŁUGI
więcej
Fotogaleria

Polecamy II Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2008-07-08  

Dwa Brzegi – Festiwal Filmu i Sztuki w Kazimierzu Dolnym coraz bliżej. W sierpniu Kazimierz z Janowcem nad Wisłą przemienią się w miasteczka filmowe połączone – jak armia pozwoli – mostem pontonowym.Dwa Brzegi coraz bliżej. Kiedyś nadwiślańskie miasteczka położone na jednej wysokości po obu brzegach Wisły łączyły wiślane łódki pychówki, dziś jest szansa, by połączył je most. W tej sprawie toczą się rozmowy między organizatorami Festiwalu Dwa Brzegi a Ministerstwem Obrony Narodowej. Byłby to mały wkład armii w rozwój polskiej sztuki filmowej i wielka atrakcja tegorocznego festiwalu i – co tu dużo mówić – spore udogodnienie w komunikacji między obu festiwalowymi brzegami.

Czego możemy się spodziewać w czasie festiwalu na Dwu Brzegach? Przede wszystkim – filmów. Trzeba podkreślić, że filmy pokazywane w Dużym Namiocie na terenie Zespołu Szkól w Kazimierzu będą to filmy nowe. Zaplanowano 10 pokazów premierowych filmów z Europy i Ameryki . Na Małym Rynku – jak w roku ubiegłym prezentowane będzie dobre kino autorskie – wybrane najlepsze filmy sezonu. W tym roku kazimierski Zamek znowu rozbrzmi muzyką. Tu będziemy świadkami cyklu koncertów z ekranu – projekcji filmów muzycznych, który zapoczątkuje koncert na żywo portugalskiego pieśniarza fado Carlosa du Carmo, a następnego dnia – film Carlosa Saury „Fados”.
Współpraca z Filmoteką Narodową pozwoli pokazać na festiwalu filmy już archiwalne –gotowe do prezentacji na festiwalu Cannes w 68 r., który jednak został odwołany z przyczyn politycznych. Podczas Festiwalu Dwa Brzegi zostaną zaprezentowane kazimierskiej publiczności te filmy, które w konkursie Cannes’68 - Dwa Brzegi 2008 uzyskały największą liczbę głosów. Będą wśród nich niewątpliwie "Csillagosok, Katonak" (Gwiazdy na czapkach) - reż. Miklos Jancso oraz "Banditi A Milano" (Bandyci w Mediolanie) - reż. Carlo Lizzani. Dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej w ramach Dnia Kultury Żydowskiej przygotowanego przez Gminę Warszawską Żydowską po raz kolejny w Kazimierzu będzie można obejrzeć także film z 1936 r. „Yidl Mitn Fidl”, którego plenery nagrywane były w Kazimierzu nad Wisłą.
Zamek w Janowcu z kolei zaprasza miłośników cyklu „Kocham Kino”. Oprócz najciekawszych propozycji filmowych programu Grażyny Torbickiej goście wraz z janowiecką Czarną Damą wysłuchają koncertu jednego z najciekawszych obecnie kompozytorów muzyki filmowej i nie tylko, a jednocześnie świetnego pianisty jazzowego Włodka Pawlika pod przewrotnym tytułem „ Brat zDolnego Kazimierza”. Czy Czarna Panna Lubomirska odnajdzie w nim choć cień dawnej miłości, która ją kosztowała życie, przekonają się Państwo już w sierpniu.
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to także okazja do spotkań z ludźmi filmu.
Gościem specjalnym festiwalu będzie Janusz Gajos – artysta filmowy i teatralny, ale także fotografik. Podczas festiwalu w Galerii Letniej zostanie odsłonięta retrospektywna wystawa ogromnych prac fotograficznych artysty. Odbędzie się także spotkanie z Januszem Gajosem i rozmowa na temat jego pasji fotograficznej.
Jak w roku ubiegłym będzie cykl spotkań z reżyserami „Lekcje kina – spowiedź twórcy filmowego”. Jak zdradza Grażyna Torbicka – dyrektor artystyczny festiwalu, o swoich doświadczeniach filmowych opowiadać będą 3 osobowości kina. Wojciech Marczewski to reżyser, scenarzysta, ale przede wszystkim współtwórca Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, wykładający sztukę filmową także w wielu szkołach europejskich. Druga osobowość to Sławomir Idziak – polski operator, reżyser, scenarzysta, który za zdjęcia do filmu „Helikopter w ogniu” nominowany był do Oskara. Obecnie od dwóch lat na Helu prowadzi rodzaj warsztatów filmowych dla filmowców z całej Europy. Kolejna osobowość to Sławomir Grunberg - operator, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Po ukończeniu studiów reżyserskich w 1981 r. wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych, gdzie zrobił karierę w stylu iście amerykańskim – od sprzedawcy orzeszków pistacjowych przed hotelem Mariott na Manhattanie do reżysera filmów dokumentalnych nagrodzonego 10 lat później w tymże hotelu nagrodą Emmy za najlepszy film dokumentalny.
W Kazimierzu nastąpi również pierwsza odsłona najnowszego projektu Doroty Masłowskiej, która wyraziła zgodę na ekranizację swojej powieści „Wojna polsko – ruska pod flagą biało- czerwoną”. Gośćmi Dwu Brzegów będzie oprócz autorki ksiażki także reżyser filmu Ksawery Żuławski oraz odtwórca głównej roli – Borys Szyc.
Ciekawą propozycją festiwalu będzie Dzień Polskich Bastardów. Tak nazywa się zespół filmowy, który założyli Jacob Dammas, Rafael Lewandowski i Leiv Igor Devold - wszyscy urodzeni poza Polską. Do Polski jednak powrócili, by tu studiować sztukę filmową. Podczas festiwalu obejrzymy ich pierwsze prace filmowe.
Młodzi miłośnicy filmu będą mogli uczestniczyć w warsztatach filmowych, które – jak w roku ubiegłym poprowadzi Maria Zmarz Koczanowicz, fotograficznych – pod kierunkiem Tomasza Sikory oraz plastycznych, które poprowadzą wykładowcy kazimierskiego Kolegium Sztuk Pięknych.
To tylko maleńka odsłona tego, co nas czeka na Dwu Brzegach w Kazimierzu i Janowcu w sierpniu. Czyli już za miesiąc. Zapraszamy.

Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz
Treść komentarza

Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto 

  kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie  

ZAREKLAMUJ SIĘ,
DODAJ OFERTĘ
zobacz szczegóły!


Twoje konto
login:
hasło:
 

Willa i Restauracja Słoneczna

Najnowsze oferty
Domki
„DOM JOANNA”
 
[więcej]

ceny od 40.00 PLN
Nasze miasta w Polsce:
Arłamów
Bardo
Bełchatów
Białobrzegi
Biały Dunajec
Bochnia
Brzeźnica
Bukowina Tatrzańska
Bytów
Charzykowy
Chmielno
Chłapowo
Chłopy
Ciche
Ciechocinek
Czorsztyn
Drzonków
Dźwirzyno
Gdańsk
Gdynia
Goręczyno
Gorlice
Gorzów Wielkopolski
Janów Podlaski
Janowice Wielkie
Jastrzębia Góra
Jurata
Kamienica
Karpacz
Kazimierz Dolny
Klepaczew
Kluszkowce
Kobylnica
Komańcza
Kołobrzeg
Kościelisko
Kraków
Krasiczyn
Krempna
Kudowa Zdrój
Lanckorona
Legnica
Lubawka
Marianówka
Mała Karczma
Michałowice
Międzyrzecz
Międzyzdroje
Mielno
Murzasichle
Myślenice
Nadarzyn
Nałęczów
Niedzica
Nowa Bystrzyca
Nowa Wieś Lęborska
Oborniki Śląskie
Okoniny Nadjeziorne
Okuninka / Jezioro Białe
Orawka
Ozorków
Oświęcim
Piwniczna Zdrój
Piława
Pokrzywna
Polańczyk
Polanica Zdrój
Poniatów
Poręba Wielka
Poronin
Pszczew
Pyzówka
Rabka Zdrój
Reda
Rościszów
Rymanów
Rymanów Zdrój
Rytro
Rzeszów
Sokolec
Solina
Sopot
Spalona
Stary Folwark
Straszęcin
Stronie Śląskie
Sucha Beskidzka
Szczawno Zdrój
Szczecin
Szczytna
Szczytno
Toruń
Tylicz
Ustka
Ustroń
Władysławowo
Warszawa
Zakopane
Łeba
Test info
copyright 2005-2019 by NOCOWANIE.PL Sp. z o.o.
Usługodawcą serwisu jest NOCOWANIE.PL Sp. z o.o.